Makale yazarak nasıl para kazanılır ?

Makale yazarak para kazanmak

Makale yazmak, bilimsel anlamda değil de daha çok internet siteleri için üretilen içerikler için kullanılıyor. Şu anda okuduğunuz içerik aslında bir makale. Eğer yazmayı seviyorsanız ve kelime hazneniz geniş ise makale yazarak para kazanabilirsiniz.

Öncelikle bu işi hiç yapmadıysanız, öğrenmeniz gereken bazı şeyler var. Makalenin kelime sayısı, SEO uyumluluğu, özgünlüğü gibi kriterler makale satın alırken göz önünde bulunduruluyor. Önce bu terimleri açıklayalım, sonra yazdığınız makaleleri pazarlama kısmına geçeriz.

Kelime sayısı

Bir siteye editörlük yaparken veya makale satarken ilk bakılan şey makalenin kelime sayısı oluyor. Kelime sayısı, hem kullanıcı hem de arama motoru tarafından önemli bir husus. Genellikle makalelerin kelime sayısı 200 ile 1000 arası olur. Ücretlendirme de genelde 100 kelime başına 1.5 TL olarak yapılır.

SEO uyumluluğu

SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu, herhangi bir arama motorunun internet sitesini daha rahat anlamasını sağlayan bir çalışmadır. Site sahibinin seçmiş olduğu anahtar kelimeye göre bu çalışma yapılır. Makalelerin SEO uyumlu olması bu çalışmalara çok fazla katkı sağlayacağından ve internet sitesinin sıralamasını yükselteceğinden dolayı çok önemlidir. Buraya tıklayarak SEO uyumlu makale yazmayı öğrenebilirsiniz.

Özgünlük

Arama motorlarının internet sitelerinde en çok dikkat ettiği şey, yayınlanan makalelerin özgünlüğüdür. Kopya içeriklerle dolu bir internet sitesi, arama motorları tarafından cezalandırılacak ve sıralamadan silinecektir. Yazdığınız makalelerin özgün olmasına çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Makaleler nasıl satılır ?

Wmaraci ve R10 gibi forumlarda üç türlü şekilde makale satışı yapabilirsiniz. Bunlardan ilki hazır makale satışı yapmaktır. Bu forumlarda konu açarak önceden yazdığınız makaleleri sıralarsınız ve makaleler hakkında bilgi verip, fiyatını belirtirsiniz. Eğer müşterileriniz makaleler ile ilgileniyorsa, satın alacaklardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Wordpress hizmeti vererek nasıl para kazanılır ?

İkincisi ise forumlarda konu açıp, yazım ücretiniz ve kendiniz hakkında bilgi verip müşterinin size ulaşması şeklinde satış yapabilirsiniz. Bu yöntemde müşterinin belirttiği konularda makale yazar ve kelime sayısına göre ücretlendirirsiniz.

Üçüncü ve sonuncu ise düzenli olarak makale girmek yani editörlük yapmaktır. Forumlarda konu açıp, editörlük paketlerinizi haftalık veya aylık olarak fiyatlandırırsınız ve müşterinin internet sitesine kendiniz makale girişi yaparsınız. Ücretlendirmenizi de haftalık veya aylık yazacağınız kelime sayısına göre belirleyebilirsiniz.

 206 total views,  3 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir