İnternetten Para Kazanmak : En Etkili Yollar

İnternetten para kazanmak

Eminim ki birçoğumuz ek gelir oluşturmak istiyor. Ek gelir oluşturabileceğiniz birçok yol var ancak en iyi yollarından birisi internetten para kazanmak.

Sizler için internetten para kazanma yollarını bu yazıda derledim ;

1- İnternet Sitesi Açarak

2- Link Kısaltarak

3- İnstagram Sayfası Açarak

4- Makale Yazarak

5- Tanıtım Yazısı Satarak

6- Backlink Satarak

7- WordPress Hizmeti Vererek


1- İnternet Sitesi Açarak :

İnternetten para kazanmanın birçok yolu var. Bu yollardan birisi de internet sitesi açarak para kazanmak olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle internet sitesi nasıl kurulur buradan başlayalım.

İnternetten para kazanmanın birçok yolu var. Bu yollardan birisi de internet sitesi açarak para kazanmak olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle internet sitesi nasıl kurulur buradan başlayalım.

İnternet sitesi nasıl kurulur ?

İnternet sitesi kurmak için yapmamız gereken ilk şey hosting ve domain almaktır. Hosting, internet sitenizde yayınladığınız her dosyanın depolanmasını ve internet ortamında bir arsa satın almanızı sağlar. Hosting olmazsa internet sitenizi kuramazsınız. Domain ise internet sitenizin ismini temsil eder. Örneğin : paratavsiyesi.com bir domaindir.

Hosting olarak wordpress hosting almanızı tavsiye ederim çünkü internet sitesi sistemlerinin arasında açık ara en iyisi WordPress’tir. Hosting ve domain alabileceğiniz şirket olarak sizlere veridyen.com’u önerebilirim. Uygun fiyata hosting ve domain satın alabilirsiniz. Hosting ve domaini satın aldıktan sonra sıra içerik yayınlamaya geliyor.

Nasıl içerikler yayınlamalıyız ?

Genel olarak internet sitenizin formatına uygun, güncel ve tamamen özgün içerikler yayınlamalısınız. Güncel olarak içerik yayınlamak çok önemli bir konu. Eğer güncelliğinizi yitirirseniz Google’ın gözünde düşersiniz. Düzenli olarak her gün bir içerik girmeniz yeterli olacaktır. Eğer içerik yetiştiremezseniz uygun fiyata buradan içerik alabilirsiniz. İnternet sitenize özgün 20-30 içerik girdikten sonra reklam almaya başlayabilirsiniz.

Nasıl reklam alabiliriz ?

Reklam almanın birkaç tane yolu var. Birinci olarak internet sitenize tanıtım yazısı yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Reklam aldığınız sitenin veya firma için tanıtım yazısı yayınlayabilir ve belli bir miktarda para kazanabilirsiniz. Tanıtım yazısı müşterisi bulmak için tavsiye edebileceğim siteler ise wmaraci.com ve r10.com’dur

İkinci olarak ise banner reklamlardan para kazanabilirsiniz. Banner reklam yayınlamak için reklam şirketlerine başvurmanız gerekiyor. İlk hedefiniz Google Adsense olmalı ve buraya başvurmalısınız. Çünkü yıllardır sektörde olan en iyi ve en güvenilir reklam şirketi Google Adsense’dir. Eğer Google Adsense’ten onay alamadıysanız üzülmenize gerek yok. Diğer alternatiflere de Adsense alternatifi en iyi reklam şirketleri adlı yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.


2- Link Kısaltarak

İnternetten para kazanmanın birçok yolu var. Bu yollardan birisi de link kısaltarak para kazanmaya çalışmak. Bakın çalışmak diyorum çünkü eğer doğru bir strateji uygulamazsanız fazla para kazanamazsınız. Aslında bu yazı link kısaltarak para kazanma yöntemlerini anlatıyor. Tecrübelerimden yola çıkarak sizlere denenmiş ve kazandıran yöntemleri anlatacağım.

Taktiklere geçmeden önce aslında link kısaltmanın ve bu yolla para kazanmanın mantığını anlamamız gerekiyor. Siz herhangi bir linki kısalttığınızda, o link ile kullanıcıların arasında bir duvar örmüş oluyorsunuz. Bu duvarın üstünde de reklamlar yer alıyor. Link kısaltma servisi bu reklamlardan kazanırken size de kazancının belli bir bölümünü veriyor.

Yani linkleriniz ne kadar çok tıklanırsa o kadar çok para kazanırsınız. Linklerin çok tıklanması için kullanıcıları tıklamaya teşvik edecek birtakım yöntemlere başvurmalısınız.. Öyle ise iki farklı yöntemi anlatmaya başlayalım ;

İndirme Linkleri

Aslında bu link kısaltmada en çok kullanılan yöntemlerden birisi. Çünkü indirme linkleri direkt olarak kullanıcının ihtiyacına yönelik ve tıklanması garanti linklerdir. Örneğin eğer bir kullanıcı, ücretli olan Euro Truck Simulator 2 oyununu ücretsiz olarak indirmek isterse linke tıklamaktan başka şansı yok. Çünkü kullanıcının iki tane tercih hakkı var. Ya oyuna para verip satın alacak ya da sizin indirme linkinize tıklayıp ücretsiz indirecek.

Yukarıda verdiğim örneği rahatlıkla çoğaltabilirsiniz. Bir e-kitap sitesi de açabilirsiniz, bir oyun indirme sitesi de açabilirsiniz. Kullanıcı edindikten sonra hangi sektörde olduğunuz bir önemi yok. Yeter ki hitap ettiğiniz kullanıcı sayısı yüksek olsun. Bu arada site açmanız şart değil. Whatsapptelegraminstagramfacebook gibi kanallardan da indirme linklerinizi yayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İnternet sitesi yapıp satarak nasıl para kazanılır ?

İlgi Çekecek Linkler

Eğer sosyal medya hesaplarınız varsa bu yöntemi kullananları görmüş olabilirsiniz. Sosyal medya uygulamalarında yorumlara ilgi çekebilecek şeyler yazıp, alakasız bir internet sitesine yönlendiriyorlar. Bu yöntemi kullanarak para kazanabilirsiniz ancak çok uğraşmanız gerekir.

En sağlıklı yol indirme linklerini kısaltıp paylaşmak ve buradan para kazanmaya çalışmaktır. Linkler sürekli aktif olacağından dolayı pasif gelir de elde etmiş olursunuz. Eğer kazanma yönteminizi belirlediyseniz En iyi link kısaltma siteleri adlı yazımıza giderek link kısaltma sitenizi de belirleyebilirsiniz.


3- İnstagram Sayfası Açarak

İnternetten para kazanmanın birçok yolu var. Bu yollardan biri de İnstagram sayfası açarak para kazanmak olarak karşımıza çıkıyor. İnstagram, her gün milyonlarca kişinin kullandığı bir platform ama sadece kişisel hesaplardan oluşmuyor. Tıpkı Facebook sayfalarından aşina olduğumuz şekilde İnstagram sayfaları da var.

Bu sayfalar birbirinden farklı konulardan oluşuyor ve konularına yönelik paylaşımlar yapıyorlar. Bu sayfaların her biri binlerce kişiye hitap ediyor. Bu kadar kişiye hitap edince İnstagram reklamları ortaya çıkıyor. Bakalım bu İnstagram reklamları nelermiş ? ;

Marka Reklamları

Binlerce kişiye hitap eden bir İnstagram sayfanız olduğu zaman, bu aslında markaların gözünde binlerce müşteriye hitap ediyorsunuz anlamına geliyor. Yani sizin her takipçiniz potansiyel bir müşteri olarak görülüyor. Durum böyle olunca da bir İnstagram sayfası açıp bunu binlerce takipçiye ulaştırdığınız zaman, markalardan reklam alma şansınız doğuyor ve bu reklamlardan para kazanabiliyorsunuz.

Reklam ücretleri ise sizin hitap ettiğiniz kullanıcı sayısına, sayfa etkileşimlerine ve sayfa görüntülenmelerine bağlı olarak değişiyor. Ne kadar fazla kullanıcı sayısına hitap ederseniz o kadar fazla para kazanırsınız. Ortalama olarak 1 milyon takipçili bir hesaba markanın ödeyeceği gönderi reklam ücreti muhtemelen 2 ile 3 bin TL civarında bir para olacaktır.

İnstagram Sayfa Reklamları

Sizin gibi İnstagram üzerinden reklam yayınlayarak para kazanmak isteyen birçok insan var. Bu insanlar da sayfalarını geliştirmek için kendilerinden takipçi sayısı olarak fazla olan sayfalara reklam yaptırıyorlar.

Bu reklamlardan kazanabileceğiniz ücretler sizin hitap ettiğiniz kullanıcı sayısına, sayfa etkileşimlerine ve sayfa görüntülenmelerine bağlı olarak değişiyor. Ortalama olarak 20-30 bin takipçili bir hesaba ödenecek gönderi reklam ücreti muhtemelen 15 ile 30 TL civarında bir para olacaktır.

Butik Reklamları

Eğer İnstagram kullanıcısıysanız muhtemelen ayakkabı veya elbise butiklerini görmüşsünüzdür. Bu butikler her geçen gün çoğalıyor ve gelişmek için instagram sayfalarına reklam veriyorlar. Tabii ki bunlardan reklam alabilmek için takipçi sayınızın fazla olması gerekiyor.

Bu reklamlardan kazanabileceğiniz ücretler sizin hitap ettiğiniz kullanıcı sayısına, sayfa etkileşimlerine ve sayfa görüntülenmelerine bağlı olarak değişiyor. Ortalama olarak 20-30 bin takipçili bir hesaba ödenecek gönderi reklam ücreti muhtemelen 100 ile 200 TL civarında bir para olacaktır.


4- Makale yazarak 

Makale yazmak, bilimsel anlamda değil de daha çok internet siteleri için üretilen içerikler için kullanılıyor. Şu anda okuduğunuz içerik aslında bir makale. Eğer yazmayı seviyorsanız ve kelime hazneniz geniş ise makale yazarak para kazanabilirsiniz.

Öncelikle bu işi hiç yapmadıysanız, öğrenmeniz gereken bazı şeyler var. Makalenin kelime sayısı, SEO uyumluluğu, özgünlüğü gibi kriterler makale satın alırken göz önünde bulunduruluyor. Önce bu terimleri açıklayalım, sonra yazdığınız makaleleri pazarlama kısmına geçeriz.

Kelime sayısı

Bir siteye editörlük yaparken veya makale satarken ilk bakılan şey makalenin kelime sayısı oluyor. Kelime sayısı, hem kullanıcı hem de arama motoru tarafından önemli bir husus. Genellikle makalelerin kelime sayısı 200 ile 1000 arası olur. Ücretlendirme de genelde 100 kelime başına 1.5 TL olarak yapılır.

SEO uyumluluğu

SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu, herhangi bir arama motorunun internet sitesini daha rahat anlamasını sağlayan bir çalışmadır. Site sahibinin seçmiş olduğu anahtar kelimeye göre bu çalışma yapılır. Makalelerin SEO uyumlu olması bu çalışmalara çok fazla katkı sağlayacağından ve internet sitesinin sıralamasını yükselteceğinden dolayı çok önemlidir. Buraya tıklayarak SEO uyumlu makale yazmayı öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google Adsense ile nasıl para kazanılır ?

Özgünlük

Arama motorlarının internet sitelerinde en çok dikkat ettiği şey, yayınlanan makalelerin özgünlüğüdür. Kopya içeriklerle dolu bir internet sitesi, arama motorları tarafından cezalandırılacak ve sıralamadan silinecektir. Yazdığınız makalelerin özgün olmasına çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Makaleler nasıl satılır ?

Wmaraci ve R10 gibi forumlarda üç türlü şekilde makale satışı yapabilirsiniz. Bunlardan ilki hazır makale satışı yapmaktır. Bu forumlarda konu açarak önceden yazdığınız makaleleri sıralarsınız ve makaleler hakkında bilgi verip, fiyatını belirtirsiniz. Eğer müşterileriniz makaleler ile ilgileniyorsa, satın alacaklardır.

İkincisi ise forumlarda konu açıp, yazım ücretiniz ve kendiniz hakkında bilgi verip müşterinin size ulaşması şeklinde satış yapabilirsiniz. Bu yöntemde müşterinin belirttiği konularda makale yazar ve kelime sayısına göre ücretlendirirsiniz.

Üçüncü ve sonuncu ise düzenli olarak makale girmek yani editörlük yapmaktır. Forumlarda konu açıp, editörlük paketlerinizi haftalık veya aylık olarak fiyatlandırırsınız ve müşterinin internet sitesine kendiniz makale girişi yaparsınız. Ücretlendirmenizi de haftalık veya aylık yazacağınız kelime sayısına göre belirleyebilirsiniz.


5- Tanıtım Yazısı Satarak

Eğer sitenizin günlük ziyaretçi sayısı 1000 ile 2000 arasında veya üzerindeyse, diğer gelişmek isteyen internet sitelerine tanıtım yazısı satabilirsiniz. Tabii ki tanıtım yazısı satabilmeniz için sitenizin belli bir otorite seviyesine gelmesi gerekiyor. Öyle ise tanıtım yazısı satabilmeniz için sitenizin sahip olması gereken özelliklere bi bakalım.

Tanıtım yazısı satmak için gereken özellikler nelerdir ?

İnsanların sizin sitenizden tanıtım yazısı alması için sitenizin arama motorlarının gözünde otoriter görünmesi gerekiyor. Arama motorlarında otoriter olmak için sitenizin SEO yani arama motoru optimizasyonu iyi olmalı. Ayrıca sadece SEO’nun iyi olması değil, sitenizin ziyaretçi sayısı da iyi olmalı. Sitenizin ziyaretçi sayısı ne kadar fazla olursa tanıtım yazısı sattığınız siteye de o kadar fazla ziyaretçi gider.

Yalnız burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir detay var. Eğer forumlarda vs. tanıtım yazısı satışlarını biraz incelediyseniz eğer, sitelerin değerini belirtmek için DA/PA oranları kullanılıyor. Bu oranlar sitelerin genel analizlerini ve internet alemindeki diğer sitelerin arasındaki yerini belirtiyor. Sitenizi pazarlamak için DA/PA oranlarının yüksek olmasına dikkat edin.

Elbette ki tanıtım yazısı satmak için kullanıcıları ikna etmenin tek yolu DA/PA oranlarının yüksek olması değil. Alexa sıralamanızı da kullanarak kullanıcıları ikna edebilirsiniz. Zaten DA/PA oranınız yüksekse, büyük ihtimalle Alexa sıralamanızda gayet iyidir.

Tanıtım yazısı fiyatı nasıl belirlenir ?

Aslında bu biraz da sitenizin durumuna bağlı diyebiliriz. Yani Alexa sıralaması, DA/PA oranı, Anlytics verileri gibi birçok faktöre bağlı. Sitenizin değerleri ortalamaysa, örneğin: Alexa TR sıralaması 10k Alexa Global sıralaması ise 500K-1M arası ise, günlük ziyaretçi sayınız yaklaşık olarak 1000 ise ve DA/PA oranınız da 10/15 civarı ise 20 TL gibi bir fiyattan tanıtım yazısı satışı yapabilirsiniz. Değerleriniz yükseldikçe fiyatı da artırabilirsiniz.

Tanıtım yazısı satışını nereden yapabilirim ?

Tanıtım yazısı satışları için en iyi platformlar site sahiplerinin bulunduğu platformlar yani webmaster forumlarıdır. R10 ve wmaracı gibi forumlardan satış konusu açıp, sitenizi pazarlayabilirsiniz. Konu ilanınızı açarken gayet şeffaf olmalı ve fiyatı çok abartmamalısınız. Ayrıca konu açmadan önce kuralları incelemenizi tavsiye ederim.

Eğer istersenizBacklink satarak nasıl para kazanılır ?” konumuza da göz atabilirsiniz.


6- Backlink satarak

Kurduğunuz, aylarca emek verdiğiniz internet sitesinden para kazanmak mı istiyorsunuz ? En önemli adımı atıp doğru yazıya click bastınız. Çünkü bu yazı içerisinde backlink satarak para kazanmayı çözeceksiniz.

Öncelikle backlink satarak güzel paralar kazanabilirsiniz. Ancak elinizde backlink satışı yapabileceğiniz internet siteleri yoksa güzel paralar kazanma hayalini unutmanızı öneririm. İlk odaklanmanız gereken şey, kendinize ait bir internet sitesi ağı oluşturmak. Oluşturduğunuz bu ağ sayesinde müşterilerinize ürünlerinizi pazarlayabileceksiniz.

Bu arada internet sitesi ağı derken öyle kalitesiz, beş para etmez siteler kurup bir ağ oluşturun demiyorum. Aylarca üzerinde uğraşılmış, emek verilmiş ve arama motorlarının gözünde otoriter, kaliteli görünmeyi başarmış internet sitelerini içeren bir ağ kurmanız gerekiyor. Bu ağı kurmak için ilerleyebileceğimiz iki farklı yol var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Wordpress hizmeti vererek nasıl para kazanılır ?

1- Kendi internet siteleriniz üzerinden

Bu yol gerçekten uğraştırıcı ve zor bir yol. Kurduğunuz sitelere aylarca içerik ve arama motorlarının gözünde sitelerinizi otoriterleştirecek, kaliteli görünmesini sağlayacak birtakım takviyeleri yapmak durumunda kalacaksınız. Her ne kadar çok emek ve para istese de düzenli olarak suladığınız sitelerinizin meyvelerini şapır şupur, keyifle yiyeceksiniz.

Backlink satışı yaptığınız sitelerin size ait olması demek, arada herhangi bir aracı olmaması demek. Bu da tüm paranın sizin cebinize gireceğini gösteriyor. Bunun için de sabırlı ve istikrarlı bir şekilde en az 2 ile 5 arası sayıda internet sitesi açıp bunları geliştirmeniz gerekiyor.

2- Başkalarının internet siteleri üzerinden

Eğer bu yolu seçerseniz, ikna kabiliyetinizin yüksek olması gerekiyor. Sadece gözünüze kestirdiğiniz ve ağınıza ekleyeceğiniz sitelerin sahiplerini değil, sitelerden backlink satacağınız müşterilerinizi de ikna etmeniz gerekiyor. Çünkü müşterileri ikna edemeyip satış yapamazsanız, site sahiplerine para kazandıramayacağınız için sizinle çalışmayacaklar.

Ben insanları güçlü şekilde ikna edebilirim diyorsanız, bu yolu seçip pek uğraşmadan belli miktarda komisyon alarak para kazanabilirsiniz.

İnternet siteleri hakkında pek bilgim yok ama sosyal medya hakkında bilgim var ve başarılı bir şekilde kullanabilirim diyorsanız, backlink satmanın bir yolu daha var.

3- Sosyal medya siteleri üzerinden

Genelde sosyal medya siteleri normal backlink paketlerinin yanında süs olsun diye kullanılsa da, bu siteler Google’ın gözünde en otoriter sitelerin başında geliyor. Eğer kaliteli sosyal medya hesapları oluşturabilirseniz ve pazarlayabilirseniz güzel paralar kazanabilirsiniz. Twitter, tumblr, facebook gibi sosyal medya sitelerinde oluşturacağınız hesapların takipçi sayıları tatmin edici olursa ve hesapların aktifliği de ( beğeni sayısı, yorum sayısı, görüntülenme sayısı ) iyi olursa satacağınız backlinklerin kalitesi de iyi olur.

Umarım “backlink satarak nasıl para kazanılır ?” sorusunun cevabını verebilmişimdir. Her işte olduğu gibi bu işte de ne kadar ekmeğiniz varsa o kadar köfte elde ediyorsunuz.


7- WordPress hizmeti vererek

Belki biliyorsunuzdur, belki de bilmiyorsunuzdur ama internet aleminin %36’sını WordPress sistemiyle kurulmuş bloglar oluşturuyor. İnternet alemine yeni atılan ve WordPress sistemini kullanmayı bilmeyen insanlar WordPress ile blog oluşturma konusunda yardıma ihtiyaç duyuyor. Ayrıca halihazırda blog sahibi insanlar da WordPress uzmanlarından hız optimizasyonu, tasarım düzenlemesi, SEO optimizasyonu gibi birtakım hizmetler satın alıyor. Eğer siz de insanların satın alacağı WordPress hizmetleri vermek istiyorsanız yazının devamını okuyun.

WordPress kullanarak blog kurmayı bilmeyenlerin yardımına koşun

Allah Allah ! Bu devirde WordPress ile blog kurmayı bilmeyen kaldı mı yahu ? Diyebilirsiniz ancak gerçekten bilmeyen insanlar var. Ücretsiz güzel bir tema kurup, gerekli eklentileri yükleyip, SSL sertifikasını etkinleştirdiniz mi tamamdır. 1 ile 2 saatinizi alacak bu hizmeti uygun fiyatlara satıp para kazanabilirsiniz. Bu arada bu hizmeti verirken müşterilerinize her detayı açıklamak zorundasınız. Bunu da nazik ve karşınızdakini küçümsemeden yapmanız çok önemli. O yüzden sabırlı bir şekilde bilgilerinizi karşı tarafla paylaşın.

WordPress blogu olanların yardımına koşun

İnternetin %36’sını WordPress bloglarının oluşturduğunu söylemiştim ya sizlere. Bu %36’nın içinde milyonlarca blog bulunuyor. Siz bu blogların sadece 1000 ile 2000’ine hizmet vermeyi başarırsanız emin olun çok büyük bir gelir edersiniz. Bu hizmetleri biraz daha açarsak eğer, genel olarak hız optimizasyonu, SEO optimizasyonu, tasarım düzenlemeleri vb. şeylerden bahsedebiliriz. Bunların eğitimini de Udemy.com gibi platformlardan rahatça edinebilirsiniz.

Burada yazıyorsun ama senden ne haber ?

Yani bize para kazanabilirsiniz falan diyorsun da sen para kazanıyor musun kardeş ? Tarzı sorularınızı duyar gibiyim. Açıkçası ben sıfırdan WordPress site kurma hizmeti veriyorum ve gerçekten belli miktarlarda para kazanıyorum. Size de rahatlıkla söyleyebilirim ki, hizmetinizi güzel pazarlarsanız kazanabilirsiniz.

 

 127 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir